12834901_1048891371839460_929595891_n-550x366

Największą zaletą nart biegowych jest ich wszechstronność oraz poczucie wolności, jakie wyzwala uprawianie tej dyscypliny.
12788115_1048886165173314_174771597_n

Jest niezwykle przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. W przeciwieństwie do nart zjazdowych nie potrzebujemy dojeżdżać na wyciąg, wykupować karnetów. Możemy bowiem biegać zarówno po przygotowanych, jak i nieprzygotowanych trasach (używając w tym celu  szerszych nart śladowych). Biegając na biegówkach rozwijamy też więcej grup mięśniowych naszego organizmu niż zjeżdżając ze stoku. Jest to bowiem typowy sport aerobowy, tzn. pomaga w polepszeniu naszej kondycji, wytrzymałości oraz w utrzymaniu ładnej sylwetki. Jednocześnie korzystnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny i odpornościowy. Co istotne, sport ten jest mało urazowy.

Narciarstwo biegowe może być sportem niemal dla każdego. Zarówno tempo jak i styl jazdy dobieramy stosownie do własnych możliwości. Możemy biegać, ale też chodzić na nartach, wszystko zależy od znajomości technik narciarstwa biegowego i naszej kondycji. Oczywiście jak w każdej dyscyplinie sportowej zaleca się podnoszenie swoich umiejętności w zakresie techniki oraz wytrzymałości. Wówczas taka aktywność przynosi najwięcej satysfakcji oraz korzyści zdrowotnych.

Osoby początkujące powinny wybierać trasy spokojne, po płaskim terenie. Stopniowo, wraz z umiejętnościami, można biegać po terenach o większym stopniu nachylenia, zarówno podchodzić, jak i zjeżdżać.

Wraz z sukcesami Justyny Kowalczyk obserwujemy coraz większe zainteresowanie narciarstwem biegowym w Polsce. Co za tym idzie ? powstają trasy narciarskie oraz imprezy masowe. W Polsce najbardziej popularny jest Bieg Piastów w Jakuszycach (Góry Izerskie).

Jedną z największych zalet jazdy na nartach jest to, że stanowi świetny trening dla całego ciała. Wyjazd na narty wzmocni każdą grupę mięśni, jednak najintensywniej będą pracować mięśnie ud i pośladków. Pamiętaj, że jazda na nartach poprawi kondycję i koordynacje ruchową. Wysiłek fizyczny przyśpiesza rytm serca, co usprawnia krążenie krwi. Zatem narty zapewniają większe dotlenienie i odżywienie całego organizmu. 12825206_1048886121839985_283078096_n
Poza tym wysiłek na nartach powoduje spalenie tkanki tłuszczowej i pomaga uregulować poziom cholesterolu – zmniejsza poziom złego cholesterolu (LDL) i podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL). Jeśli większość dnia spędzisz na stoku, prawdopodobnie spalisz około 3000 kalorii. Wyobraź sobie, ile to może być kalorii, jeśli wyjazd na narty będzie trwał kilka dni. Jednak podczas narciarskich szaleństw na stoku zapomnij o diecie niskokalorycznej. By spalić tkankę tłuszczową, wystarczy sama aktywność na śniegu.

Bieganie na nartach angażuje o wiele więcej partii mięśni, niż przy innym treningu. Dzięki temu spala się znacznie więcej kalorii ? wyjaśnia na łamach “Runners World” dr Grzegorz Sadowski z Zakładu Sportów Wodnych i Zimowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, częsty gość na Polanie Jakuszyckiej. – Jest również świetnym ćwiczeniem poprawiającym wydolność, a do tego nie obciąża stawów. Co więcej, mechanika ruchu w stylu klasycznym pozwala na naturalne rozciąganie ścięgna Achillesa. Jest to swego rodzaju rehabilitacja dla sportowców często mających z nim problemy” – dodaje doktor Sadowski.

Trening na nartach biegowych usprawnia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Dzięki przyśpieszeniu tętna wpływa pozytywnie na pracę serca, jednocześnie wspaniale dotlenia organizm. Zwiększa się przemiana materii, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej oraz eliminację toksyn. Jest to dobry trening dla osób z nadwagą i otyłością (lepsza praca układu krążenia, utrata masy ciała, małe obciążenie stawów).

Biegówki wpływają fantastycznie także na nasze zdolności motoryczne: polepsza się siła mięśni, gibkość, a także szybkość i wytrzymałość. Jeśli technika jazdy jest prawidłowa,  zaangażowane w pracę są wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe, a skoordynowana praca rąk i nóg polepsza koordynację ruchową i poczucie równowagi oraz wspiera naturalne wzorce ruchowe.
Co ważne, podczas biegania na nartach silnie angażują się mięśnie górnych partii ciała (obręczy barkowej, klatki piersiowej, górnych partii grzbietu), które często są zaniedbywane. Poza oczywistymi korzyściami dla naszego zdrowia narty biegowe dają także możliwość obcowania z naturą, aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół oraz odprężenia psychofizycznego.

Przed rozpoczęciem treninguMartaFit.pl_biegówki warto skorzystać z pomocy instruktora, który przedstawi poszczególne techniki jazdy i udzieli kilku rad odnośnie prawidłowego i bezpiecznego korzystania z nart. Początkującym poleca się najpierw opanowanie tzw. techniki klasycznej z naprzemienną pracą rąk i nóg. Jest to ruch jak najbardziej naturalny dla człowieka, dlatego nie powinno być problemu z jego opanowaniem.

Inną techniką jest krok łyżwowy – takie treningi są trudniejsze kondycyjnie i technicznie  -można je odbywać tylko na specjalnie przygotowanych torach jazdy. Większość tras narciarskich przygotowanych jest dla techniki klasycznej.

Podsumowując narty biegowe są dla wszystkich (z wyjątkiem osób, u których występują przeciwwskazania), a w szczególności dla osób: z nadwagą i otyłością, z nadmiernie obciążonymi stawami, z zaburzeniami koordynacji ruchowej, wymagających poprawy kondycji fizycznej, z niektórymi chorobami układu krążenia, dla osób starszych oraz dla rodzin z dziećmi  turystów.

Osobiście polecam – Marta Libudzic

Leave a Reply