12596186_1062710380457559_2089416275_n-550x412
Terapia śmiechem pomaga zapomnieć o chorobie i przynosi wymierne efekty, szczególnie wtedy gdy pacjentem jest dziecko. Animatorzy i aktorzy pomagają w pracy w szpitalach i na oddziałach pediatrycznych w wielu miejscach w Polsce.
12443124_1062709920457605_1657168876_nNajważniejszym celem  jest wzbudzenie uśmiechu na twarzach małych pacjentów.
Animatorzy, pracując z dziećmi, stymulują je na różne sposoby, poprzez dotyk, muzykę, animacje dźwiękowe, które mogą pobudzać pracę mózgu.
Sama idea terapii śmiechem przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W latach 60. amerykański lekarz Hunter Cambell “Patch” Adams w przebraniu klauna rozweselał pacjentów w szpitalu, wierząc, że zadaniem lekarza jest również podnosić jakość życia pacjenta w każdej sytuacji zdrowotnej.
Na całym świecie terapia ta zyskuje coraz większa popularność w służbie zdrowia.
Realizowany przez nas program terapii śmiechem i zabawy jest bardzo dobrze oceniany i przyjmowany przez dzieci, rodziców, pracowników szpitali i innych placówek.
A korzyści ze śmiechoterapii są ogromne.
Gdy się śmiejemy, szybciej krąży nasza krew, powodując obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka zawalu. Podczas śmiechu masowane są nasze wewnętrzne narządy, pogłębia się oddech, dotlenia mózg.
Częste śmianie się wpływa dodatnio na układ odpornościowy, czyli tak naprawdę na stan całego naszego organizmu.
Śmiech, co wydaje się oczywiste, poprawia stan naszej psychiki. Wydzielanie endorfin – popularnie nazywanych hormonami szczęścia – powoduje, ze puszczają napięcia i blokady w ciele związane ze stresem. Podczas śmiechu zapominamy o problemach.
Dlatego terapie śmiechem włącza się w leczenie depresji. Już sam uśmiech dobrze na nas działa. A częsty śmiech pozytywnie wpływa na widzenie siebie i świata, poprawia również relacje z innymi ludźmi – pomaga nawiązywać kontakty, przełamywać nieśmiałość.
Badania przeprowadzone w USA na Uniwersytecie Maryland sugerują, iż śmiech i poczucie humoru mogą chronić przed chorobami serca.
Codzienna dawka śmiechu (na przykład w postaci oglądania filmów komediowych) powinna być zalecana przez lekarzy, tak samo jak odpowiednie ćwiczenia czy dieta.
Śmiech wykorzystywany jest również w leczeniu raka. W ośrodku Southwestern, stanowiącym regionalne centrum Ośrodków Leczenia Raka w Ameryce (Cancer Treatment Centers of America) raz w tygodniu odbywają się zajęcia z terapii śmiechem, podczas których pacjenci uczą się , jak wykorzystać śmiech i poczucie humoru w walce z chorobą. Otrzymują takie wskazówki: przynajmniej raz dziennie głośno się śmiej, oglądaj zabawne filmy, czytaj strony gazet i pism z zabawnymi obrazkami, otaczaj się ludźmi, którzy maja duże poczucie humoru.
W liczbach wygląda to tak:
  • 96 procent amerykańskich szefów firm wierzy osobom z poczuciem humoru i chętniej je zatrudnia.
  • Podczas śmiechu pracuje kilkanaście mięśni twarzy.
  • 1 minuta śmiechu to tyle co 45 minut relaksu.
  • Śmiech do łez to aż 20 spalonych kalorii.
  • Radość z dobrego dowcipu jest warta 3 minuty aerobiku.
  • Kwadrans żartowania to jak 10 minut wiosłowania.
  • Podczas śmiechu krew dotlenia komórki w ciele nawet 6 razy szybciej.
  • Samotni ludzie śmieją się 30 razy rzadziej.
Zdjęcia robione podczas dzisiejszego zajączka w Ostrowie Wlkp – Życzymy wszystkim Wesołych Świąt – bo z uśmiechem łatwiej żyć!! :)

Leave a Reply